Orangefärgat Togo-skinn med orange stickningar. Rundade sömmar utåt, "retourné". Spänne samt lås i silverfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS", nyckelhållare med nycklar och axelband. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE", artisanstämplad "N39", inramat "K". 28 x 22 x 10 cm.
Obetydligt slitage.
Originalask samt dustbag medföljer.