Brun koffert med trä- järn och mässingsdetaljer. Målat dekorationsband i blått och rött. Handtag på sidorna. Etikettmärkt "LOUIS VUITTON LONDON 289 OXFORD STREET 454 STRAND PARIS 1 RUE SCRIBE 1 No 43563". Initialerna C.V i svart på sidorna. Rester av pappersetiketter. Invändigt fodrad med randigt papper. 120 x 69 x 64,5 cm.
Slitage, skador, sprickor. Saknar inredning. Fåtal mässingsnitar saknas.