Rödfärgat Togo-skinn med röda stickningar. Tillhörande silverfärgad lås och nycklar. Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Spänne märkt: "HERMÈS-PARIS " samt artisanstämplad "17.X", inramat "G". Fodrad i rött skin, invändigt två fack varav ett med dragkedja. 35 x 25 x 18,5 cm.
Obetydligt slitage.
Dustbag samt regnskydd medföljer.