Kropp i lönn och gran, greppbräda och stall i ebenholts, nylonsträngad, original case medföljer, längd 100cm, bredd 37 cm, höjd 11 cm.
Nagg, slitage, repor i lacken, två tunna sprickor på locket bakom stallet.
Enligt säljaren så är gitarren specialtillverkad till kund 1965 med bara en ägare.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor