Erik Höglund, takkrona, Boda Smide, 1900-talets andra hälft.
Stomme av smide, behängd med gjutet och blåst glas, för 6 ljus. En extra krok medföljer. Diameter ca 47, höjd ca 40 cm (exklusive extra krokar 2 x 17 cm).
Ställvis slitage. Något anlupen.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.