Emile Gallé, vas, Art Nouveau, Nancy, Frankrike, omkring 1900.
Överång i lila med slipad och etsad dekor av blommor mot ljuslila och rosa fond. Signerad Gallé. Höjd 10 cm.
Mässingsmontering för lampa medföljer, ej funktionstestad. Något slitage. Smärre fläckar.