Emile Gallé

(Frankrike, 1846-1904)
Emile Gallé
(Frankrike, 1846-1904)

Emile Gallé, vas, Art Nouveau, Nancy, Frankrike, omkring 1900.

Överång i lila med slipad och etsad dekor av blommor mot ljuslila och rosa fond. Signerad Gallé. Höjd 10 cm.

Mässingsmontering för lampa medföljer, ej funktionstestad. Något slitage. Smärre fläckar.

Klubbat pris
2 000
176
186
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
22 maj 14:25
2 000 SEK
20 maj 11:30
300 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69