E. Leitz Wetzlar, mikroskop, omkring år 1900.

Svartlackerad metall och mässing, i fodral av trä. Plackettmärkt. Numrerad 187598. Fodralets mått 37 x 21 x 21 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ej genomgången. Ställvis slitage. Fodralet med torrsprickor.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägare från Statens arkeologiska institut vid Karolinska institutet, sent 1950-tal.

Klubbat pris
1 900
173
181
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (4 bud)
8 jun 17:48
1 900 SEK
3 jun 11:27
1 800 SEK
3 jun 6:52
1 500 SEK
2 jun 20:54
1 000 SEK