257418

454. KARIN MAMMA ANDERSSON, "Dystra systrar".

Signerad Mamma Andersson och daterad 1997 a tergo. Duk 78 x 123 cm.

Följerätt
Ja
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK/84 033 - 105 042 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Moderna Museet, utställningskatalog, Ann-Sofi Noring (redaktör),"Mamma Andersson", 2007, avbildad på helsida.
Galleri Magus Karlsson, utställningkatalog "Jag glömde bort mig", 2002, avbildad på helsida.

Övrigt

Karin Mamma Anderssons bildvärld är en uppsättning samtida dramatik och hennes måleri väcker förundran och intresse. Konstnärens berättande bilder talar till betraktarna, får dem att stanna upp, prata om dem och minnas. Måleriet är för konstnären ett alldeles eget och personligt språk, utan grammatik och regler. Karin Mamma Andersson målar med en passion för berättandet och hennes målningar är fyllda av mysterier, drömmar och sagor men också av vardagliga händelser och känslor. Hennes verk blir absurda och realistiska på en och samma gång. I auktionens ”Dystra systrar” finns det just en sådan känsla av ett realistiskt absurdum. Kvinnorna verkar sväva omkring i en värld av ovisshet. Samtidigt tycks de finnas där som stöd och tröst för varandra, som om vore de en familj. De underliggande lagren i konstnärens målningar ökar komplexiteten i de ofta psykologiskt laddade bilderna och som i en dröm översköljs betraktaren av hennes infallsrika visioner. De poetiska titlarna ger inga konkreta svar, utan lämnar betraktaren till vida tolkningsmöjligheter.

Karin Mamma Andersson både bjuder in och lockar in betraktaren. Tacksamt låter man sig förföras av dessa besynnerliga – och samtidigt märkbart igenkännbara – världar och med lätthet tar betraktaren plats. Desto svårare är det att kliva ur och en drömsk förnimmelse dröjer kvar även efter det att ögat lämnat bilden.

”Dystra systrar” är avbildad i den omfattande katalog som ackompanjerade den separatutställning som Moderna Museet tillägnade Karin Mamma Anderssons måleri 2007. Utställningen gick sedan vidare både till Helsingfors Konsthall och till Camden Arts Center i London.