250
267598

Edvard Bergh

(Sverige, 1828-1880)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
4 400 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Edvard Bergh
(Sverige, 1828-1880)

Skogslandskap

Signerad EB och daterad 1853. Duk 25,5 21,5 cm. Samtida förgylld ram.

(Troligtvis), Konstföreningen, Stockholm, "Förteckning av oljemålningar, Aquareller, handteckningar mm af Edward Bergh utställda i Konstföreningens lokal den 29 januari 1881", I, Studier i olja, kat nr 68, 69 eller 70, samtliga "Skogslandskap", motiv från Ronneby och Dalarö.