Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
208. Ilja Jefimovitj Repin, Porträtt av Mrs Beatrice Levi.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
210. Robert Henry Roe, "The highland breakfast".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
211. Joseph Noêl Paton, "Dionysus and sea nymphs".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
212. PETER GRAHAM, olja på duk, Signerad P. Graham.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
213. Hermann Eschke, Skeppsbrott vid kusten.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
214. Charles Zacharie Landelle, Ung kvinna i landskap.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
216. Josef Pankiewicz, "Ponte Rialto".
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
217. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
218. Johan Nils Asplind Tillskriven, Hamnbild med svenskflaggat fartyg.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
220. Jonas Forsslund, "Sophia Charlotta Reutercrona" (1770-1842).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
222. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, "Konung Fredrik I" (1676-1751).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
223. Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan.
223. Johan Pasch Tillskrivna, Motiv med jakthund samt motiv med svan.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
224. Komposition med urna, fågel och blomstergirland.
224. Komposition med urna, fågel och blomstergirland.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
225. David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, "Konung Karl XI till häst".
225. David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, "Konung Karl XI till häst".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
226. Johan Philip Korn, Landskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
227. Johan Philip Korn Tillskriven, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
228. Komposition med antika föremål.
228. Komposition med antika föremål.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
229. Johan Nils Asplind Tillskriven, Sydländsk hamn med figurstaffage.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
230. Lorens Pasch d y, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
231. Alexander Roslin Hans krets, Herre i justacorp och spetskravatt.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
233. Alexander Roslin, "Cosme De Beaupoil, markis de S:t Aulaire" (1741-1822).
233. Alexander Roslin, "Cosme De Beaupoil, markis de S:t Aulaire" (1741-1822).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
234. Alexander Roslin, "Grevinnan de Bavière-Grosberg".
234. Alexander Roslin, "Grevinnan de Bavière-Grosberg".
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 500 000 SEK
236. Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil).
236. Louis Masreliez, Komposition med Apollo (Le lever du Soleil).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
237. Jonas Åkerström, Mytologisk scen.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
238. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
239. Pehr Hilleström, "Hönsmatning i landskap".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
240. Carl Fredrik von Breda, "Carl Dreijer" (1770-1802).
240. Carl Fredrik von Breda, "Carl Dreijer" (1770-1802).
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
241. Motiv med falkar och tubkikare.
241. Motiv med falkar och tubkikare.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
242. Lars Henning Boman, Stilleben med frukter och nötter.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
244. Marcus Larsson, Skogslandskap med fors.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
246. Johan Gustaf Sandberg, Flicka vid ljussken.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
247. Marcus Larsson, Hjulångare på stormigt hav.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
248. Joseph Magnus Stäck, Skogslandskap med vedplockerska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
249. Edvard Bergh, Solnedgång över fjärden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
250. Edvard Bergh, Skogslandskap.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
251. Carl Johan Fahlcrantz, Stegeborgs ruiner.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
252. Bengt Nordenberg, Kortspelare.
252. Bengt Nordenberg, Kortspelare.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
253. Ferdinand Fagerlin, Mor och barn.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
255. Gustaf Wilhelm Palm, Motiv från Norge.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
256. Gustaf Wilhelm Palm, Vue i trakten af Bie.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
258. Per Wickenberg, Landskap med vilande kossor.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
260. Carl Abraham Rothstén, Vy mot Läckö slott.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
261. Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian.
261. Ambrogio Borgognone, Sankt Sebastian.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
262. Madonnan med barnet.
262. Madonnan med barnet.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
263. Landskap med figurer.
263. Landskap med figurer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
264. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
264. Peter Paul Rubens Hans ateljé, Den heliga familjen under äppelträdet.
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
266. FLAMLÄNDSK SKOLA, parketterad pannå, 1500-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
267. Manuel Caro, "Vale ò valde Decôra".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
268. Ciro Ferri Tillskriven, Freden och Justitia.
268. Ciro Ferri Tillskriven, Freden och Justitia.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
269. Pietro da Cortona Efter, Sabinskornas bortrövande.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
270. Andrea Vaccaro Hans efterföljd, Bebådelsen.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
271. ITALIENSK KONSTNÄR, olja på duk, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
272. Caritas, Allegori över kärleken.
272. Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
273. Annibale Carracci Hans efterföljd, Den heliga familjen.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
274. Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken.
274. Jan Sanders van Hemessen Hans krets, Caritas, Allegori över kärleken.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
275. Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg.
275. Abraham Storck Hans krets, Marin med holländskt flaggat fartyg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
276. William Anderson Tillskriven, Båtar på redden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
277. Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Hök attackerande hönsfamilj.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
279. Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna.
279. Jacob Matthias Weyer, Batalj mellan turkar och kristna.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
280. ADAM PYNACKER, hans art. olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
281. PHILIPS WOUWERMAN ,  Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
281. PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
283. Jan Frans van Bredael Hans krets, Flodlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
285. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
286. Blomsterstilleben.
286. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
287. Stilleben med fåglar och blommor.
287. Stilleben med fåglar och blommor.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
288. NICOLAES VAN VEERENDAEL, hans efterföljd, olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
289. Maria van Oosterwyck, Stilleben med blommor, insekter och ödla.
Klubbat pris 
176 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
290. Pieter van Schaeyenborgh, Stilleben med fiskar och skaldjur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
291. GIUSEPPE RECCO, hans krets, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
293. Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.
293. Adriaen de Gryeff, Stilleben med höna, grönsaker och hund.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
295. Antonio Canal (Canaletto) Hans krets, Vy över hamnbassängen mot Piazza San Marco.
295. Antonio Canal (Canaletto) Hans krets, Vy över hamnbassängen mot Piazza San Marco.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
297. Pieter Casteels III Hans art, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
298. Jan Weenix, Räv i hönsgården.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
299. Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap.
299. Marco Ricci Tillskriven, Kustlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
300. ISAAC VAN OSTADE (Hans art). Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
301. Jan Havicksz. Steen Hans krets, Måltidsstycke med musikanter.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
302. Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer.
302. Cornelis Verdonck, Vidsträckt flodlandskap med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
303. Abrahams offer.
303. Abrahams offer.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
306. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
307. FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL , Olja på pannå,
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på  uppfodrad duk.
308. JAN JOSEF HOREMANS (FLANDERN). Hans krets. Olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
309. Jan Griffier Hans krets, Arkaiserande landskap med figurer.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
310. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
310. Abraham Teniers Hans efterföljd, Kortspelande apor.
Klubbat pris 
265 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
311. Jacob Adriaensz Bellevois Hans krets, Segelfartyg på redden.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
312. Lucas de Wael Hans krets, Hamnbild med figurstaffage.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
313. Herman van Swanefelt Hans krets, Arkaiskt landskap med rastande figur.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
314. Marco Ricci Hans art, Ruinlandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
315. Gennaro Mascacotta Greco Hans krets, Italiensk landskap med ruiner.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
316. Kattorkestern.
316. Kattorkestern.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK