Höstens Klassiska 565

Visar 1649 föremål

Bilderna nedan kan vara beskurna. För detaljvy, klicka på önskat objekt som då visas i sin helhet.

THURE WALLNER, Domherrar.

1. THURE WALLNER, Domherrar.

Signerad Th. Wallner. Duk 81,5 x 65 cm.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
35 700 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.

2. BRUNO LILJEFORS, olja på duk. Sign och dat 1917.

Sträckande änder. 70 x 100 cm. Sign och dat 1917.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
BRUNO LILJEFORS, Räv i höstlandskap.

3. BRUNO LILJEFORS, Räv i höstlandskap.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1917. Duk 65,5 x 80,5 cm.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
132 300 SEK
BRUNO LILJEFORS, Höstlandskap med hare.

4. BRUNO LILJEFORS, Höstlandskap med hare.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1921. Duk 43 x 68 cm.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
147 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, Skogslandskap med räv och jakthundar.

5. BRUNO LILJEFORS, Skogslandskap med räv och jakthundar.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1917. Duk 66 x 81 cm.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
102 900 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, Skäggdopping i vass.

6. MOSSE STOOPENDAAL, Skäggdopping i vass.

Signerad Mosse Stoopendaal och daterad Tåkern Maj -31. Duk 70,5 x 100,5 cm.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
66 300 SEK
BRUNO LILJEFORS, Vinterhare vid gärdsgård.

7. BRUNO LILJEFORS, Vinterhare vid gärdsgård.

Signerad Bruno Liljefors. Duk 35 x 50 cm.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
BRUNO LILJEFORS, Svanar.

8. BRUNO LILJEFORS, Svanar.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1918. Duk 70,5 x 90,5 cm.
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
343 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, Orrar i vinterlandskap.

9. BRUNO LILJEFORS, Orrar i vinterlandskap.

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1937. Duk 48,5 x 68,5 cm.
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
128 625 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.

10. MOSSE STOOPENDAAL, Vinterlandskap med orrtupp och hönor.

Signerad Mosse Stoopendaal. Duk 70,5 x 93 cm.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
48 450 SEK
JENNY NYSTRÖM, Skidåkande barn.

11. JENNY NYSTRÖM, Skidåkande barn.

Signerad Jenny Nyström och daterad 1910. Akvarell och gouache 92 x 67 cm.
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
573 750 SEK
JOHN BAUER, "Julbocken".

12. JOHN BAUER, "Julbocken".

Signerad I. B. Utförd 1912. Akvarell, guldfärg, täckvitt och blyerts på papper 34,5 x 29 cm.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
318 500 SEK
JENNY NYSTRÖM, Högtidsdagen.

13. JENNY NYSTRÖM, Högtidsdagen.

Signerad Jenny Nyström. Akvarell, gouache och blyerts 21,5 x 16 cm.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
30 600 SEK
ELSA BESKOW, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".

14. ELSA BESKOW, "Kasta smörgås" samt "Karo och Toto".

Signerade EB. Akvarell och tusch, 2 st, samramade. 12,5 x 19,5 resp 11 x 17 cm.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
30 600 SEK
ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.

15. ELSA BESKOW, ett par, akvarell och tusch, en med monogramsign.

"Pers vandring". Vardera 10,5 x 19 cm.
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
ELSA BESKOW, "Putte i blåbärsskogen".

16. ELSA BESKOW, "Putte i blåbärsskogen".

Tusch och blyerts på smörpapper 15,5 x 19 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
25 500 SEK
ELSA BESKOW, "Hattstugan".

17. ELSA BESKOW, "Hattstugan".

Tusch och lavering på smörpapper 13 x 19,5 cm.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
35 700 SEK
ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.

18. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.

Ur "Fest i potatislandet". 11 x 18.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)

19. ELSA BESKOW, akvarell och tusch, ej sign.

Ur "Fest i potatislandet" 11 x 20.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
ANNA PALM DE ROSA, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.

20. ANNA PALM DE ROSA, Utsikt mot kungliga slottet, Stockholm.

Signerad Anna Palm och daterad Stockholm 1893. Akvarell med täckvitt 23 x 83 cm.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
78 400 SEK
ANNA PALM DE ROSA, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.

21. ANNA PALM DE ROSA, Vy över kungliga slottet samt nationalmuseum.

Signerad Anna Palm de Rosa. Akvarell med täckvitt 42,5 x 66 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
19 600 SEK
JENNY NYSTRÖM, "Kvinna i bahytt".

22. JENNY NYSTRÖM, "Kvinna i bahytt".

Signerad Jenny Nyström och daterad Paris -85. Akvarell, oval, 35,5 x 22 cm.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
36 975 SEK
CARL LARSSON, "I nattskjortan / Lisbeth med gul tulpan".

23. CARL LARSSON, "I nattskjortan / Lisbeth med gul tulpan".

Signerad C.L. och daterad 1894. Akvarell 55,5 x 33 cm.
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
2 695 000 SEK
ALFRED WAHLBERG, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".

24. ALFRED WAHLBERG, "Åskvädersstämning från fälten vid Auvers".

Signerad Alfr. Wahlberg Auvers-sur-Oise. Troligen utförd i början av 1890-talet. Duk 62 x 96,5 cm.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
51 450 SEK
AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.

25. AXEL LINDMAN, olja på pannå, sign daterad Capri 1892.

Kustvy från Capri. 26 x 41.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
GOTTFRID KALLSTENIUS, "Bondgård i Bretagne".

27. GOTTFRID KALLSTENIUS, "Bondgård i Bretagne".

Signerad Kallstenius och daterad -91. Pannå 26 x 35 cm.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
10 200 SEK
KARL NORDSTRÖM, olja på duk, sign och dat 1891.

28. KARL NORDSTRÖM, olja på duk, sign och dat 1891.

"Pråmar". 75 x 125.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
JULIA BECK, Dimhöljt flodlandskap, Normandie.

29. JULIA BECK, Dimhöljt flodlandskap, Normandie.

Signerad Julia Beck och daterad Normandie Oct. 1908. Duk 91 x 43 cm.
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
147 000 SEK
CARL SKÅNBERG, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.

30. CARL SKÅNBERG, Kanalmotiv från Rio di San Barnaba, Venedig.

Signerad C Skånberg och daterad Venezia Maj -81. Pannå 44 x 30 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
19 600 SEK
CARL SKÅNBERG, Från Venedigs utkanter.

31. CARL SKÅNBERG, Från Venedigs utkanter.

Signerad C. Skånberg och daterad Wenezia -81. Pannå 31 x 22 cm.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
WILHELM VON GEGERFELT, Venetianskt kajmotiv med figurer.

32. WILHELM VON GEGERFELT, Venetianskt kajmotiv med figurer.

Signerad W v Gegerfelt. Pannå 61 x 49 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
20 825 SEK
ALF WALLANDER, Venetianskt kanalmotiv.

33. ALF WALLANDER, Venetianskt kanalmotiv.

Signerad Alf Wallander och daterad -94 med dedikation: "Till vännerna Jenny och Arvid Ödmann". Pannå 46 x 36,5 cm.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
29 400 SEK
WILHELM VON GEGERFELT, Venetianskt kanalmotiv.

34. WILHELM VON GEGERFELT, Venetianskt kanalmotiv.

Signerad W v Gegerfelt. Duk 74,5 x 108 cm.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
78 400 SEK
AUGUST HAGBORG, "The Fisherman's Story".

35. AUGUST HAGBORG, "The Fisherman's Story".

Signerad Hagborg. Duk 66 x 100,5 cm.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
94 325 SEK
GEORG VON ROSEN, "Sfinxen vid Gizeh".

37. GEORG VON ROSEN, "Sfinxen vid Gizeh".

Signerad G v Rosen och daterad -83. Pastell 33 x 37 cm.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
18 375 SEK
OLLE HJORTZBERG, Stilleben med ros och kinesiskt porslin.

38. OLLE HJORTZBERG, Stilleben med ros och kinesiskt porslin.

Signerad Olle Hjortzberg och daterad 1950. Pannå 53 x 64 cm.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
44 625 SEK
OLLE HJORTZBERG, Stilleben med linnea i silverkanna.

39. OLLE HJORTZBERG, Stilleben med linnea i silverkanna.

Signerad Olle Hjortzberg och daterad -47. Pannå 38 x 46 cm.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
45 900 SEK
OLLE HJORTZBERG, Stilleben med blåsippor och apelsiner.

40. OLLE HJORTZBERG, Stilleben med blåsippor och apelsiner.

Signerad Olle Hjortzberg och daterad -51. Pannå 33 x 41 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
38 250 SEK
OLLE HJORTZBERG, Interiör med gula rosor och sovande hund.

41. OLLE HJORTZBERG, Interiör med gula rosor och sovande hund.

Signerad Olle Hjortzberg och daterad -41. Pannå 54 x 65 cm.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
38 250 SEK
OLLE HJORTZBERG, Stilleben med gula rosor i silvervas.

42. OLLE HJORTZBERG, Stilleben med gula rosor i silvervas.

Signerad Olle Hjortzberg och daterad 1944. Pannå 65 x 54 cm.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
56 100 SEK
IVAN AGUÉLI, Spanskt sommarlandskap.

43. IVAN AGUÉLI, Spanskt sommarlandskap.

Svagt numrerad i nedre högra hörnet "24". Duk uppklistrad på pannå 18,5 x 24 cm.
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
214 375 SEK
ANTON GENBERG, Motiv från Fiskebäckskil.

44. ANTON GENBERG, Motiv från Fiskebäckskil.

Signerad A. Genberg och daterad Fiskebäckskil 1926. Duk 73 x 100 cm.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
53 900 SEK
CARL WILHELMSON, "Sjöbodar".

45. CARL WILHELMSON, "Sjöbodar".

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1920. Pannå 35 x 25,5 cm.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
73 500 SEK
EDVARD WESTMAN, Skutan.

46. EDVARD WESTMAN, Skutan.

Signerad Edv. Westman och daterad Jungfruskär 1908. Pannå 40 x 31 cm.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
18 375 SEK
NILS KREUGER, " 'Hästar i det fria' (Öland)".

47. NILS KREUGER, " 'Hästar i det fria' (Öland)".

Signerad N. Kreuger och daterad 1906. Duk 50 x 126 cm.
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
918 750 SEK
CARL LARSSON, "Skidlöperska / Flicka spänner på sig skidorna".

48. CARL LARSSON, "Skidlöperska / Flicka spänner på sig skidorna".

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad 1911. Akvarell 74 x 52,5 cm.
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
2 266 250 SEK
ANDERS ZORN, "Märta".

49. ANDERS ZORN, "Märta".

Signerad Zorn och daterad 1917. Duk 101 x 64,5 cm.
Utropspris
2 000 000 - 2 500 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)
ANSHELM SCHULTZBERG, "Landskap i Jämtland".

50. ANSHELM SCHULTZBERG, "Landskap i Jämtland".

Signerad Schultzberg och daterad 1897. Duk 166 x 236 cm.
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Slutpris
(inkl. köparprovision)