88
274467

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
61 800 - 70 600 EUR
64 500 - 73 700 USD
Klubbat pris
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

Terräng med smygande katt

Signerad B.L. och daterad -89. Duk 42 x 27 cm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Bruno Liljefors. Minnesutställning", 30 september - 30 oktober 1960.
Göteborgs Konstmuseum, "Anders Zorn/Bruno Liljefors. Minnesutställning", november 1960 - januari 1961, kat nr 114.

Bruno Liljefors antogs vid Konstakademien i Stockholm 1879. Några år senare under sommaren 1882 åkte han på den obligatoriska utlandsresan tillsammans med konstnärsvännen Johan Tirén. Via Danmark och Düsseldorf i Tyskland hamnade han i Freilassing nära Salzburg i Österrike där han studerade för konstnären Carl Friedrich Deiker – av Liljefors själv beskriven som en ”urstyf djurmålare” och jägare.

Liljefors vistades även en tid i den skandinaviska målarkolonin i Grez-sur-Loing söder om Paris. Vid återkomsten till Sverige 1884 bosatte han sig i Qvarnbo utanför Uppsala tillsammans med flertalet djur, bland annat den älskade katten Jeppe, en ormvråk och några hundar. Året därpå fick konstnären sitt definitiva genombrott på Opponenternas utställning och där lades grunden till hans popularitet som djurmålare.

En av Liljefors favoriter bland djurmodellerna redan från det tidiga åttiotalet var den svart- och gråstrimmiga vildkatten Jeppe. Efter några år försvann katten och Liljefors sörjde honom djupt, han skriver bland annat till vännen Anders Zorn: ”Jag riktigt sörjer det ädla djuret. Det var ingen vanlig katt, athletisk – muskulaturen i synnerhet på bogarne skimmrade genom pelsen – men en sådan hederskatt skall du tro!”.

Under sin levnad var Jeppe mycket tillgiven sin ägare. Katten följde med på strövtågen ut i markerna och hans blixtsnabba reaktioner i största behärskning fascinerade konstnären. Han ansåg att katten var fulländad och skriver: ”Katten är kanske det djur jag ägnat min mesta sympati. Han representerar bäst denna kroppens och sinnets jämvikt som är så utmärkande för det vilda djuret – och dit räknar jag katten, det vill säga skogskatten, den gråstrimmiga utan vitt – den friborne jägaren. Hans mjuka säkra rörelser äro av oändlig harmoni. Hans gång är som harpotoner. Hans böljande rygg glider fram i gräset där det vajar för vinden – liksom i släkt med det.”

I denna ögonblicksbild syns katten smygande på marken. Den är skildrad i ett lågt perspektiv med fokus på djuret. Jordytan och löven i bakgrunden, med sina dova rödbruna, mörkgröna och silvergrå färger, visar upp ett stilistiskt och ornamentalt linjespel, vilket man kan härleda till de japanska träsnitten. Kattens mjuka böljande kropp vänder sig från betraktaren som om den fått syn på något utanför bildrummets avgränsning.

Formgivare