89
259366

Hjalmar Sandberg

(Sverige, 1847-1888)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Hjalmar Sandberg
(Sverige, 1847-1888)

Motiv från Vichy

Signerad Hj. Sandberg, Vichy. Pannå 37,5 x 55,5 cm.

Proveniens

NM Åmell. Konst & antikviteter, Regeringsgatan 65, Stockholm.
Privatsamling.

Hjalmar Sandberg tillhör den generation svenska konstnärer vilka sökte sig till Paris och Frankrike för att tillägna sig det moderna landskapsmåleriet. Många av Sandbergs vänner, exempelvis Carl Larsson och Carl Fredrik Hill, åtnjuter i dag omfattande berömmelse medan Sandbergs namn har fallit i glömska. Detta beror troligtvis till stor del på det faktum att Sandberg avled blott 40 år gammal.

Sandberg reste, tillsammans med Carl Larsson, år 1877 till Paris för att därefter måla landskapsvyer från bl a Barbizon. Sin största framgång vann han på världsutställningen i Paris 1878 då hans måleri uppmärksammades av juryn. Det var också Sandberg som tillsammans med Wilhelm von Gegerfelt lurade med sig Hill till doktor Blanches klinik i Passy när sammanbrottet var ett faktum i januari 1878.

Redan sommaren 1879 återvände emellertid Sandberg till Stockholm där han knappt nio år senare avled.