91
254948

Nils Forsberg

(Sverige, 1842-1934)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
92 000 SEK
Nils Forsberg
(Sverige, 1842-1934)

Flanörer, Rue Gabrielle, Montmartre

Signerad Nils Forsberg och daterad Paris 1882. Pannå 32,5 x 22 cm.

Motivet är hämtat från Rue Gabrielle i Montmartre, Paris. Sommaren 1879 övertog Ernst Josephson August Hagborgs ateljé på dåvarande Rue Gabrielle 31. Ateljéhuset var en låg grå byggnad med en ofantlig ateljé, ett par smärre rum samt kokvrå. Hugo Birger delade ateljébostaden med Josephson under åren 1879-81 under vilken period bl. a. Karl Nordström gästade ateljén under ett antal tillfällen.
Intressant i sammanhanget är att såväl Birger som Nordström även de målat samma gatuvy i kompositioner näst intill identiska med Forsbergs. Den första såldes på Beijers Klassiska vårauktion 1986 (kat nr 5, signerad Birger o daterad Paris -81) medan den senare såldes på Bukowskis 2003 (kat nr 84, "Gata, Montmartre", signerad Nordström och daterad -81). Motivet minner om en svunnen tid då de främsta svenska konstnärerna levde och verkade i Montmartre.