56
267633

Elisabeth Keyser

(Sverige, 1851-1898)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
Elisabeth Keyser
(Sverige, 1851-1898)

Ung kvinna med brev

Signerad E. Keyser. Duk 82 x 66 cm.

I Paris studerade på 1880-talet minst femtio svenska kvinnliga konstnärer, några endast för en kort séjour, andra i många år. Elisabeth Keyser var en av de som kom att vistas i Paris en lång period, under åren 1878-1889. Keyser som studerat på Konstakademien i Stockholm redan 1874-1878 kom i Paris att studera måleri för de kända konstnärerna León Bonnat och Gustave-Claude-Etienne Courtois. Hon ställde ut på "La premiere Commumante de Villerville” samt var medlem i "L'Union de femmes peintres et sculpteurs", på vars utställningar hon visade porträtt och genremotiv. Tillsammans med andra svenskor som t ex Julia Beck, Clara Löfgren, Emma Löwstedt-Chadwick, Jenny Nyström deltog Elisabeth Keyser i Parissalongen under hela 1880-talet. Att delta i Salongen gav inte bara ära, det kunde även leda till beställningar, belöningar och stipendier, Keyser var den enda av de svenska kvinnorna som erhöll ett hedersomnämnande. 1890 återvände hon till Stockholm och kom att driva en egen konstskola mellan 1890-1896, en av lärarna vid målarskolan var hennes vän från Paris, Vilhelmina Carlson-Bredberg. Keyser målade mest romantiska landskap och genremotiv och kan beskrivas som en ”svensk impressionist. I Sverige blev hon det burgna borgerskapets porträttör och målade lysande kvinno- och barnporträtt med känslig karaktär och skickligt valörmåleri.