Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
Utsikt från Kopparsvik mot Högklint, Gotland
Signerad Anna Palm och daterad Wisby Kopparsvik 4/9 1891. Akvarell med täckvitt 46 x 74,5 cm.
Tidigare i fotograf Frans Gustaf Klemmings samling, Stockholm.
Därefter hans dotter Maude Klemming. Sedermera i arv till nuvarande ägare.
Frans Gustaf Klemming (1859-1922) fotograferade förlagor för svenska konstnärer. Flera av Anna Palms populära akvareller med motiv från Stockholms slott bygger på Klemmings bilder.