Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
608. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
608. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
772. TESKEDAR, 6 st, fem av Lars Boye, Stockholm 1775,
772. TESKEDAR, 6 st, fem av Lars Boye, Stockholm 1775,
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
773. DESSERTSKEDAR, 6 st, fyra av Pehr Zethelius, Stockholm 1783,
773. DESSERTSKEDAR, 6 st, fyra av Pehr Zethelius, Stockholm 1783,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
569. BREVPRESS. Älvdalen 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
763. BÄGARE, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1804.
763. BÄGARE, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1804.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
765. ASK, av Olof Yttraeus, Uppsala 1801.
765. ASK, av Olof Yttraeus, Uppsala 1801.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
806. SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke.
806. SOPPSLEV, firman Sazikov, Moskva 1851. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1461. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1461. TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1625. FIGURIN, lergods. Sex dynastierna (222-589).
1625. FIGURIN, lergods. Sex dynastierna (222-589).
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
611. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
611. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
624. VINGLAS. England, 1700-tal.
624. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
618. VINGLAS. England, 1700-tal.
618. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 625 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
621. VINGLAS. 1700-tal, troligen England.
621. VINGLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
622. VINGLAS. England, 1700-talets slut.
622. VINGLAS. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
625. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
625. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
360. Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild.
360. Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1470. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1427. RÖKELSEKAR, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1427. RÖKELSEKAR, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1569. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1569. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
751. SALTKAR, av Gustaf Folcker, Stockholm 1841. Nyrokoko.
751. SALTKAR, av Gustaf Folcker, Stockholm 1841. Nyrokoko.
Klubbat pris 
4 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
588. BRICKA, 1800-tal.
588. BRICKA, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1239. KISTA, lergods, Ming dynastin (1368-1644).
1239. KISTA, lergods, Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1628. SKÅL, keramik. Liao dynastin (907-1125).
1628. SKÅL, keramik. Liao dynastin (907-1125).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1654. VAS med LOCK, porslin. Yuan/Ming dynastin.
1654. VAS med LOCK, porslin. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
670. ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.
670. ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1375. SNUSFLASKA, lack. 1900-talets början.
1375. SNUSFLASKA, lack. 1900-talets början.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1365. SNUSFLASKOR, två stycken, bergkristall och kvartz.
1365. SNUSFLASKOR, två stycken, bergkristall och kvartz.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
775. RAGUSKED, av Bengt Hafrin, (verksam i Göteborg 1770-1790).
775. RAGUSKED, av Bengt Hafrin, (verksam i Göteborg 1770-1790).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
766. SNUSDOSA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1808.
766. SNUSDOSA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1808.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1460. SERVISDELAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1460. SERVISDELAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1463. GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1463. GARNITYR, fem delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1464. MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1464. MUGG, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
606. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
606. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
619. VINGLAS. England, 1700-tal.
619. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
620. VINGLAS, två stycken, snarlika. England, 1700-tal.
620. VINGLAS, två stycken, snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
602. LJUSSAX. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.
602. LJUSSAX. Tula, Ryssland, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
582. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
582. GARDINOMTAG, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
778. MATGAFFLAR, 12 st, nio av Gustaf Stafhell d.y., Stockholm 1765,
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1467. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1477. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
1241. KENDI, keramik. Ming Dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
1226. SKÅL, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1288. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1288. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
570. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
570. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1592. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1592. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1353. PLAKETT, sten. Qing dynastin.
1353. PLAKETT, sten. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1544. URNA, porslin. Kina, 1600-tal.
1544. URNA, porslin. Kina, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1556. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1242. KRUKA med LOCK, keramik. Ming dynastin.
1242. KRUKA med LOCK, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
364. Man i rysk uniform.
364. Man i rysk uniform.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
1336. VAS med LOCK, vit sten. Akaiserande.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
1335. BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1452. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1458. SÅSSNIPA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
1619. URNA, porslin. Japan, Edo perioden (1603 - 1868).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1484. KANNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
527. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1548. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
1283. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
755. BÄGARE, av Petter Klerck, Malmö 1722.
Klubbat pris 
5 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
1613. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
1240. RÖKELSEKAR, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1560. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1659. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1662. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1662. FAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
1685. GARNITYR, tre delar, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1699. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1699. KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1650. KRUKA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1650. KRUKA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1684. VAS, porslin. Ming dynastin.
1684. VAS, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1686. SKÅL, porslin. Ming dynastin.
1686. SKÅL, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1672. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1672. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1639. RISMÅTT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1639. RISMÅTT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1637. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
1637. SKÅL, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1688. VAS, porslin. Ming dynastin.
1688. VAS, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1621. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
1621. RÖKELSEKAR med LOCK, keramik. Han dynastin (206 f.Kr. - 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1222. VAS, lergods. Troligen Tang dynastin.
1222. VAS, lergods. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1047. COLLIER, orientaliska pärlor, 5,2-2,2 mm, lås med små diamanter.
1047. COLLIER, orientaliska pärlor, 5,2-2,2 mm, lås med små diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1403. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1304. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1304. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1478. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1478. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1408. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1408. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
802. SKED, icke identifierad mästarstäpel, Moskva 1800-talets slut.
802. SKED, icke identifierad mästarstäpel, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK