Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1134. BARNROCK, siden. Höjd 65,5 cm. Kina 1930-tal.
1134. BARNROCK, siden. Höjd 65,5 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1123. ÅKDYNA, broderad. 55 x 87,5 cm. Skåne 1803.
1123. ÅKDYNA, broderad. 55 x 87,5 cm. Skåne 1803.
Klubbat pris 
4 100 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1473. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1473. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
1443. TEKRUKOR, åtta stycken, porslin. Qing dynastin omkring 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
1223. KANNA med LOCK, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1424. RÖKELSEKAR, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1424. RÖKELSEKAR, blanc de Chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1500. URNA, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
1500. URNA, porslin. Sen Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1414. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1414. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1557. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1557. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1545. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1545. VAS, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1284. BRICKA, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1284. BRICKA, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1217. RÖKELSEKAR, lergods. Tang dynastin (618-907).
1217. RÖKELSEKAR, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1426. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1426. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1589. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1587. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
803. TESKEDAR, 12 st, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
572. SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).
572. SALTKAR, ett par, av Carl Fredrik Fast, Mariestad (1768-1783).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
516. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.
516. ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1238. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368–1644).
1238. FIGURIN, lergods. Ming dynastin (1368–1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,
528. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire,
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1508. VAS, porslin. Qing dynastin.
1508. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
1575. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1575. URNOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1410. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1410. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1449. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1449. TERRINFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1614. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1614. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1599. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1498. PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1498. PERUKSTOCK/HATTSTÄLL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1615. FLASKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
614. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
614. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1416. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1416. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1228. SKÅL, keramik. Yuan dynastin.
1228. SKÅL, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1291. VAS, cloisonne. Japan, tidigt 1900-tal.
1291. VAS, cloisonne. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1268. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet, Qing dynastin, 17/1800-tal.
1268. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet, Qing dynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1626. HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125).
1626. HUVUDKUDDE, keramik. Troligen Liao dynastin (907-1125).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1627. VAS, keramik. Liao dynastin (907-1125).
1627. VAS, keramik. Liao dynastin (907-1125).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1429. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1429. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1246. VAS, keramik. Ming dynastin.
1246. VAS, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1245. VAS, porslin. Ming dynastin.
1245. VAS, porslin. Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
743. POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818.
743. POKAL, av Rebecca Emes och Edward Barnard I, London 1818.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1601. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1601. VÄRMEFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573. KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.
573. KNIVAR MED AGATSKAFT, sex stycken. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1308. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1308. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1307. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
1307. ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1309. BORD, hardwood. Qing dynastin.
1309. BORD, hardwood. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
135. Anders Zorn, "Mr. and Mrs. Atherton Curtis".
135. Anders Zorn, "Mr. and Mrs. Atherton Curtis".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1294. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
1294. ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1617. FAT, porslin. Qing dynastin.
1617. FAT, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1566. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1566. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1423. SKÅLFAT, porslin. Japan, Edo.
1423. SKÅLFAT, porslin. Japan, Edo.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1114. FICKUR, guld, 'en trois couleurs'.
1114. FICKUR, guld, 'en trois couleurs'.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
157. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1326. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1326. NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1325. NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
1325. NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1376. SNUSFLASKOR, två stycken, metall. Qing dynastin, Kina.
1376. SNUSFLASKOR, två stycken, metall. Qing dynastin, Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1362. SNUSFLASKA, troligen opal.
1362. SNUSFLASKA, troligen opal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1356. SNUSFLASKOR, tre stycken, Pekingglas. Qing dynastin.
1356. SNUSFLASKOR, tre stycken, Pekingglas. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1357. SNUSFLASKOR, två stycken, Pekingglas. Qing dynastin.
1357. SNUSFLASKOR, två stycken, Pekingglas. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1300. SKRIVSET, trä och lack. Japan, tidigt 1900-tal.
1300. SKRIVSET, trä och lack. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1244. URNA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1244. URNA, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
805. KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.
805. KAFFEKANNA, okänd mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1436. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
713. SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire.
713. SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
989. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
989. ÖRHÄNGEN, onyx med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
716. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
716. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1457. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1457. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
1030. BROSCH, rosenslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
1338. RÖKELSEKAR med LOCK, agat. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1472. FIGURINER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
1023. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
1062. RING, princesslipade diamanter, tot. 0.23 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
584. LÅDSPEGEL. 1800-talets förta del. Karl Johan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK