Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1524. FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin.
1524. FAT, porslin. Qing dynastin med hallmärke i blått. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1005. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. Kjellins AB, Umeå, 1970.
1005. RING, 9 briljantslipade diamanter, tot. 1.20 ct. Kjellins AB, Umeå, 1970.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1633. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
1633. VAS, keramik. Song/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
1533. FIGURINER, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1494. VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.
1494. VAS, porslin. Kanton, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1348. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1303. PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.
1303. PENSELVAS, bambu. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
605. PRAKTPOKAL, glas. Tyskland, Barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
607. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1334. VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti.
1334. VINOFFERSKÅL, nefrit. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1421. VAS/LAMPFOT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1421. VAS/LAMPFOT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1571. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1571. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1570. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1570. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1469. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
1132. JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
1133. JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1629. KRUKA, keramik. Tang dynastin (618-907).
1629. KRUKA, keramik. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1656. VAS, keramik. Ming dynastin, Longqugan.
1656. VAS, keramik. Ming dynastin, Longqugan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1648. KANNA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1648. KANNA, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1655. FAT, keramik. Ming dynastin.
1655. FAT, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1664. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1664. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
1250. SVÄRD, brons. Troligen senare delen av de Stridande staternas period.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1140. SKÅL, lergods, sannolikt Keshan, Persien 1200-tal.
1140. SKÅL, lergods, sannolikt Keshan, Persien 1200-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. SEMIANTIK ERSARI CHUVAL. 95,5 x 173 cm.
1151. SEMIANTIK ERSARI CHUVAL. 95,5 x 173 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
136. Anders Zorn, "Sappo".
136. Anders Zorn, "Sappo".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1185. SEMIANTIK KESHAN. 199,5 x 133,5 cm.
1185. SEMIANTIK KESHAN. 199,5 x 133,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1497. ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1497. ASIETTER, 17 stycken, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1496. SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1496. SKÅLFAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1275. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke.
1275. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med inskription och Xuandes märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. SKÅLAR, två stycken, keramik. Yuan dynastin.
1233. SKÅLAR, två stycken, keramik. Yuan dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. VAS, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
1231. VAS, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1471. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
365. Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans.
365. Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. VRISTSTÖD, elfenben. Qing dynastin.
1315. VRISTSTÖD, elfenben. Qing dynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
818. BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
818. BROSCH, Cartier, gammalslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1154. OLD SILKE GHOM. 159 x 108,5 cm.
1154. OLD SILKE GHOM. 159 x 108,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1045. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
1045. RING, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.70 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1608. VAS, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
1608. VAS, porslin. Qing dynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1454. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
1454. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
752. PRAKTURNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1861. Nyrokoko.
752. PRAKTURNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1861. Nyrokoko.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1404. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1404. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1316. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynasti.
1316. SKULPTUR, elfenben. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
728. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof H. Bergström, Uppsala 1819. Empire.
728. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof H. Bergström, Uppsala 1819. Empire.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. MATTA, semiantik Keshan. 213x138.
1183. MATTA, semiantik Keshan. 213x138.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1453. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1453. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1235. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin.
1235. TAKRYTTARE, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. SEMIANTIK SAROUK/DJOZAN. 153,5 x 101,5 cm.
1198. SEMIANTIK SAROUK/DJOZAN. 153,5 x 101,5 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1158. ANTIK ISFAHAN. 207 x 131,5 cm.
1158. ANTIK ISFAHAN. 207 x 131,5 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
1583. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med sigillmärke.
Klubbat pris 
6 700 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
1328. PENSELBAD, nefrit. Qing dynastin, 1900-talets början.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
1276. GONG, brons med träställ. Qing dynastin.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
467. BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
467. BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1056. RING, sk eternityring, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
1056. RING, sk eternityring, prinsesslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1489. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1489. SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1598. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1598. SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1572. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
526. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
526. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1554. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1554. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1451. URNA, porslin, sen Qing dynasti.
1451. URNA, porslin, sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1499. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1499. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
65 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1211. SEMIANTIK VERAMIN. 146 x 106 cm.
1211. SEMIANTIK VERAMIN. 146 x 106 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1618. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
1252. TEMPELKLOCKA, brons. Korea, Koryo 1300/1400-tal.
Klubbat pris 
170 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1693. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1523. SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908).
1523. SKÅLAR, ett par, porslin, Qing dynastin(1874-1908).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1694. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1694. VAS med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1674. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1674. URNA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1643. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1643. FAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1636. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1636. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK