1132
256147

JACKA, siden. Höjd 93,5 cm. Kina 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris

Svartblått siden med breda polykroma broderade kantband och metalltråd. Banden med dekor av blommor och frukter. Ljusblått sidenfoder.

Något smutsig, obetydliga fläckar och skador.

Proveniens

Chefen för General Electric i Kina, Shanghai, på 1930-talet.