1133
256149

JACKA, broderad. Höjd 63 cm. Kina 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Överbroderad med stora polykroma fåglar och pioner samt vågor mot guldbakgrund. Kantband. Olivgrönt foder.

Ställvis något slitage och smutsig.

Proveniens

Chefen för General Electric i Kina, Shanghai, på 1930-talet.