1131
256151

ROCK, vävd och broderad. Höjd 147 cm. Kina 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Brun med täta polykroma molnmönster, symboler, heliga berget och vågor samt stora drakar broderade med guldtråd. Kantband.

Få ställen med något slitage. Några gyllene trådar är lösa, en ögla för knapp är sönder.

Tilläggslista

Några gyllene trådar är lösa, en ögla för knapp är sönder.

Proveniens

Chefen för General Electric i Kina, Shanghai, på 1930-talet.