1323
247000

NETSUKES, sju stycken, samt BÄLTESSPÄNNE, elfenben, trä samt ben. Japan, Meiji.

Utropspris
8 000 - 1 000 SEK
697 - 87 EUR
730 - 91 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av; Rund netsuke med dekor i relief, längd 4,6 cm, osignerad. Rund med dekor av olika ansikten, längd 4,4 cm, elfenben. Oval med dekor av figurscen och landskapsvy, signerad Akie?, 5,1 cm. Figur, elfenben, signeerad Gykusho?, höjd 4,2 cm. Man med skriftrulle, ben, höjd 5,2, osignerad. Kalebassfrukt, trä, höjd 5,1 cm, osignerad. En Haliotis tuberculata, längd 5,5 cm, osignerad. Ett bältesspänne med drakar. Mått 4x4,5 cm.

Torksprickor. (8)

Proveniens

A Swedish private Collection of Netsukes and Snuffbottles. G. Held.