1322
247015

NETSUKES, två stycken, elfenben. Japan, Meiji.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En föreställande en knölsvan, signerad Ishikawa?, höjd 7,3 cm. Den andra en bläckfisk med sittande man, längd 8,2 cm, osignerad.

Bläckfisken med lagning. (2)

Proveniens

A Swedish private Collection of Netsuke's and Snuffbottles.