1136
273864

CHOKLADKOPP med LOCK, FAT och SKED. Silver, invändigt förgylld. Osmansk, Turkiet sent 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
523 - 610 EUR
547 - 639 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Graverad vågliknande dekor. Stämplar bl.a. svårtydd tugra. Höjd med lock och fat 15,7 cm, vikt 476,2 g.
Lilla stämpeln betyder sahh, "äkta".

Obetydligt slitage. Skeden med ett eventuellt senare dekorelement.