1137
274976

SKÅL, lergods. Lysterdekor. Diameter 22 cm. Persien tidigt 1200-tal, sannolikt Keshan.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Spegeln med ryttare och bård med kufiskliknande skrift. Sidorna med växtornamentik.

Skador, lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Den kända samlaren och antikhandlaren Eva Rudenschöld, Stockholm.