1135
273771

RESEPENNSKRIN MED BLÄCKHORN. Delvis förgyllt silver. Osmanska riket, Turkiet omkring 1800-talets mitt.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
17 500 SEK

Kantbordyrer med växtornament. Tre stämplar, bl.a. tugra, rankor. Sannolikt sultan Abdül-Mejids period (1839-1861). Längd 26,7 cm, Vikt 359,5 g.

Övrig text: Khan, Abd, al-Majid (bin Mahmoud, al-Muzaffar, da'iman). Inom parentesen är svårläst. Detta betyder "Fursten Abdul Mejid (som betyder 'Den Mäktiges tjänare'), som till Mahmoud, den alltid segerrike". Det andra märket är troligen hederstiteln al-Ghazi, Erövraren, använt av flera sultaner.

Smärre skador.