Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1479. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
1225. KANNA, keramik, Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
1435. BÅLSKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1726-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1541. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
790. OSTKUPA, frostat glas och silver, S:t Petersburg 1900-talets början.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1468. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
771. SKED med kulknopp, av Hans Persson Bergman (verksam i Vimmerby 1662-1700).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
568. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
27. Gottfrid Kallstenius, "Bondgård i Bretagne".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
1182. SEMIANTIK KESHAN. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
824. ÖRHÄNGEN, 88 briljantslipade diamanter, tot. 1.11 ct.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
762. BÄGARE, silver, Olof Grubb, Hudiksvall, 1797. Vikt ca 327 g.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
167. Arvid Knöppel, Bisonoxe.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1543. SKÅL, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
615. POKALGLAS, England 1700-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
147. Axel Petersson Döderhultarn, "Prosten Arbman".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
79. Carl Fredrik Hill, Landskap med ensamt träd.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
245. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
257. Uno Troili, Pojke med hund, motiv från romerska campagnan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1558. SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
89. Hjalmar Sandberg, Motiv från Vichy.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
1644. VAS, keramik. Sung/Yuan dynastin.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1670. PENSELBAD, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
1422. PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
20 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
1612. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1401. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1401. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1678. VAS, porslin. Kina, Qing dynastin.
1678. VAS, porslin. Kina, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1640. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
1640. VAS, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
1253. VAS med HÄNKEL, brons. Troligen Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
254. Johan Fredrik Höckert, "En scen från Lappmarken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
1164. SEMIANTIK ISFAHAN. 225,5 x 154 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1178. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 208,5 x 128 cm.
1178. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 208,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. Anders Zorn, "Tre systrar".
129. Anders Zorn, "Tre systrar".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
132. Anders Zorn, "Hårbandet".
132. Anders Zorn, "Hårbandet".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
535. VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
551. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
600. TAZZOR, ett par. Ryssland, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1505. FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke.
1505. FAT, porslin. Troligen sen Qing dynasti, med Qianlogs sigillmärke.
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
748. SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.
748. SMÖRTINA, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
750. KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831.
750. KONFITYRSTÄLL, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
788. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.
788. BÄGARE, okänd mästare, Moskva 1839.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1271. FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
1271. FIGURIN, förgylld brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
840. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
1032. RING, prinsess- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 2.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
158. Ruth Milles, Holländsk flicka med blombukett.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
587. BRICKA, ca år 1800. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
589. STAV FÖR TAMBURMAJOR, av Pehr Swanander, Alingsås 1784.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1652. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1652. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
1653. SKÅL, porslin. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1052. RING, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, med rubiner.
1052. RING, åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct, med rubiner.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1165. SEMIANTIK ISFAHAN. 204,5 x 140 cm.
1165. SEMIANTIK ISFAHAN. 204,5 x 140 cm.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1105. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos', guld och stål.
1105. ARMBANDSUR, Cartier, 'Santos', guld och stål.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1488. FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
1230. VAS med LOCK, lergods. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1609. PILGRIMSKRUS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1609. PILGRIMSKRUS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1442. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1214. SEMIANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271,5 x 157 cm.
1214. SEMIANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271,5 x 157 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
102. Oskar Bergman, Badmotiv från Sandhamn.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
567. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
567. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
566. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
566. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
159. Christian Eriksson, "Elof".
159. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1310. PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin.
1310. PENSELSTÄLL, trä, Qing dynastin.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1594. SERVIS, 32 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1594. SERVIS, 32 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
1116. FICKUR. Buckingham, London, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
115. Emma Toll, Blomsterstilleben med violer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
1272. BUDDHA, brons. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK