761
241324

BÄGARE, sannolikt av Carl Lindgren, Norrköping 1788.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Delvis förgylld, tulpanformad på utvikt fot, pärlstav och stämplad lambrequin, på livet initialer i oval, i botten mynt med Adolf Fredrik från 1752. Höjd 14 cm, vikt 278,5 g.

Ur en svensk privatsamling.