535
258110

VÄGGPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Snidat förgyllt och bronserat foder. Även dekor av pastellage och verre eglomisé. Krönande örn. Vitlackerad urtavla märkt "Jon: Cederlund Stockholm". Märkt under urtavlan "C: H:, A: B:" Höjd 90, bredd 47 cm. Pendel och nyckel medföljer.

En örnvinge skadad.

Proveniens

Enligt påskrift a tergo: Carl Hvarfner (1748-1820), prost, kyrkoherde i Wing. Gift med Anna Backman 1790.