1121
258055

ÅKDYNA (agedyna). "Bebådelsen". Flamskväv. 49 x 93,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Mörkbrun botten med polykroma bebådelsescener i två kransar krönta av änglar och omgivna av blommor.

Ställvis slitage, smärre fläckar.