1122
250849

ÅKDYNA (agedyna). Rölakan. 49 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Stora polykroma blommor och rutmönster med mindre stiliserade blommor. Viggmönstrad bård. Broderat monogram KAD.

Obetydligt slitage, fläckar, smärre skador.