1326
247007

NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
11 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av; Okame, elfenben, höjd 6 cm, signerad. Netsuke, ben, längd 3,4 cm, osignerad. Netsuke med orm som fångar en groda, höjd 5,3 cm, osignerad. Tre figurer föreställande män bärandes på ting, signerade, höjd 4-5,2 cm.

Slitage. (6)

Proveniens

A Swedish private Collection of Netsuke's and Snuffbottles. G. Held.

Okame is the incarnation of sensuality.