1325
247003

NETSUKES, åtta stycken, elfenben och ben. Japan, Meiji.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av; häst, elfenben, höjd 4,7 cm, signerad. Fisk som sväljer en hund, elfenben, längd 3,6 cm, signerad Masanao?. Snäcka med en eremitkräfta innuti samt en behornad sköldpadda på skalet, längd 4,5 cm, ej signerad. Persika med en spindel och fluga, höjd 3,5 cm, ej signerad. Tiger, ben, höjd 3 cm, osignerad. Tiger, elfenben, höjd 4,2 cm, osignerad. Sittande apa, höjd 3,2 cm, ben, osignerad. Snäcka med en råtta, längd 4 cm, ben, osignerad.

Ett nagg, torksprickor, gulnade. (8)

Proveniens

A Swedish Private Collection of Snuff bottles and Netsukes. G. Held.

The horse is a symbol of endurance and virility. It is also the seventh animal in the Zodiac, represents the hours between 11 a.m. and 1 p.m and the month of May.