219
265900

Nils (Niclas) Hagelberg

(Sverige, 1767-1818)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Nils (Niclas) Hagelberg
(Sverige, 1767-1818)

"Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?)

Signerad N. Hagelberg och daterad pinx: 1800. Duk uppklistrad på pannå 65 x 51 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Porträttet föreställer "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?). Hon var gift med 1. bergsfogden Ekvall. 2. Kjellerstedt.
Proveniens: Tidigare i fröken Gertrud Falcks samling, Bokhaga. (SPA 1977:324)

Nils Hagelberg studerade vid Konstakademien I Stockholm men reste sedan till Köpenhamn, där han 1794 nämnes som elev vid danska konstakademien. Efter utbildning verkar han ha delat sin tid mellan Köpenhamn och Skåne.
Han deltog flitigt i Konstakademiens utställningar i Stockholm och ställde ut historiska bilder och porträtt.