353
306474

Åsa Sjöström

(Sverige, Född 1976)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
899 - 1 350 EUR
949 - 1 420 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Åsa Sjöström
(Sverige, Född 1976)

Ur serien "Moldova ballet", 2005

Signerad Åsa Sjöström och numrerad 5/10 på etikett a tergo. Kopierad 2006. Archival pigment print, bildyta 90 x 138 cm.

Det ingår totalt åtta olika motiv i bildserien "Moldova Ballet". Serien har ställts ut bland annat på Galleri Format i Malmö, 2006, på World Press Photo Exhibition world tour, 2006, samt på Galleri Kontrast, Stockholm, 2008-2009.

Fotografen Åsa Sjöström vann 2006 första pris i kategorin Arts and Entertaiment i "World Press Photo". Med sina bilder från Moldavien har Sjöström belönats med Anna Lindhs Minnesfonds utvecklingsstipendier samt vunnit första pris i den svenska tävlingen Årets Bild år 2006."