Modern Art + Design 616

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
124JOSEF LORENZL, figurin / bordslampa, "Odaliske" flintgods, Goldscheider, Wien, modell 5613.Litet kantnagg på pelaren bakom dansaren.
220Ebba Swedenborg, MATTA, ”Björnar”, reliefflossa, ca 219 x 115 cm, komponerad av Ebba Swedenborg, Södra Kalmar Läns Hemslöjd.Ebba Swedenborg (1903‑1960). ”Björnar”. Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Reliefflossa,
242Harald Elof Notini, taklampor, tre stycken, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal.The three lamps is in good original condition. The rims has insignificant chips from manufacturing and use. Normal wear and patina.
286Swedish Modern, vägglampor tre stycken, 1940-tal.En kupa med spricka.
294Axel Einar Hjorth, tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal.Armlän medlagning/ armrest with repair.
311Nils Fougstedt, skrin, modell A 810, Firma Svenskt Tenn 1929.Det övre dekorornamentet med senare lödning.
321Harald Elof Notini, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.Glasskivan under skärmen sannolikt ersatt. The glass dish under the shade is probably replaced.
541Carl Kylberg, Solnedgång.Olja på duk uppklistrad på pannå.
547Auguste Herbin, Studie till "Jazz".Inköpt på Galleri Boibrino, Stockholm på 1980-talet.

Utdragna föremål

Nr.
25
69
297
298
403
404
405
406
407
621
651

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
457Nils von Dardel, "Ett hjärta i brand".