Kan inte nå servern
583
1138062

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)
Utropspris
275 000 - 300 000 SEK
24 400 - 26 600 EUR
25 500 - 27 800 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Caroline Lindahl
Stockholm
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Henri Matisse
(Frankrike, 1869-1954)

Profil d'enfant (Marguerite)

Signerad med initialer och numrerad 1/10. Koncipierad 1903, gjuten 1931 hos Valsuani. Bronsrelief, höjd 12,8 cm. Monterad på marmorsockel, höjd 17,7 cm. Märkt 162 under sockeln. Matisse Archives har bekräftat att detta exemplar är upptaget i catalogue raisonné, se litteraturförteckning nedan.

Proveniens

Brummer Gallery, New York, "Henri Matisse, sculptures", 5 januari - 7 februari, 1931.
Galerie Gérald Cramer, Geneve, 1950.
Wallin Eriksson Konsthandel, Götaplatsen, Göteborg, tidigt 1970-tal.
Svensk privatsamling, inköpt på ovanstående, därefter i arv till nuvarande ägare.

Litteratur

Alicia Legg, "The Sculpture of Matisse", The Museum of Modern Art, New York, 1972, "Profile of a Child (Marguerite)", ett annat exemplar avbildat sid 14.
Isabelle Monod-Fontaine, "The Sculpture of Matisse", The Arts Council of Great Britain and Thames and Hudson Ltd, London, 1984, ett annat exemplar avbildat kat. nr 9.
C. Duthuit och W. de Guébriant, Henri Matisse, Catalogue raisonné de l'oeuvre sculpté, Paris, 1997, sid 24-25, nr. 11, ett annat exemplar avbildad helsida sid. 25.

Övrig information

Matisse första renodlade skulpturutställning ägde rum på Alfred Stieglitz Photo-Secession Gallery i New York 1912. Mer än hälften av hans skulpterade verk (69 stycken) är utförda under åren 1900-1909. I hans tidiga skulpturer kan man se influenser från Rodin och Antoine-Louise Barye men framför allt är Matisse tredimensionella verk en ständig dialog med hans måleri. Han säger själv så här: ”I sculpted as a painter. I did not sculpt like a sculptor”. (Isabelle Monod-Fontaine, The sculpture of Henri Matisse, Thames and Hudson, 1984, sid. 9) Ungefär samtidigt som Matisse målar "Luxe, Calme et Volupté", 1904 ( Musée d'Orsay, Paris) och "Kvinna med hatt", 1905 (San Francisco Museum of Modern Art) utför han en serie med skulpturer och reliefer föreställande två av hans barn, Marguerite och Pierre. Matisse fick Marguerite tillsammans med en av sina modeller, Caroline Joblau, 1894. Fyra år senare gifte han sig med Amélie Noellie Parayre och Marguerite växte upp i detta hem tillsammans med sönerna Jean (född 1899) och Pierre (född 1900).
Matisse ansåg att reliefen var det ultimata steget mellan den tredimensionella rundskulpturen och det tvådimensionella måleriet. I reliefen kunde Matisse förena kroppens tydliga form med hans sätt att avbilda den mänskliga formen i målningarna. Skulpterandet var berikande för hela Matisse konstnärskap och det är tydligt hur hans parallella arbete med reliefer och måleri påverkar varandra.
Från att hon var liten tills hon 1923 gifte sig med Georges Duthuit var Marguerite en av Matisse favoritmodeller och hon återkommer i många av hans verk. Efter Matisse död ägnade sig Marguerite åt Matisses arkiv och att katalogisera hans verk.

Konstnär

Henri Matisse var en fransk bildkonstnär och skulptör född i Le Cateau-Cambrésis. Matisse studerade vid Académie Julian och hos Gustave Moreau. Han inspirerades av konstnärerna Édouard Manet, Paul Signac och Paul Cézanne. Den svenske konstnären Carl Palme tog 1908 initiativet till bildandet av Académie Matisse i Paris där bland andra 40 svenska elever utbildade sig hos Matisse. Sigrid Hjertén, Isaac Grünewaldoch Einar Jolin är några av dessa. Matisse är en av de främsta bland de tidiga modernisterna och upphovsman till fauvismen. Han blev ledare av fauvisterna och slog igenom 1903 med ett färgstarkt och friskt måleri, en dekorativ expressionism, som han höll fast vid livet ut. Måleri är enligt Matisse ett rytmiskt arrangemang av linjer och färger på en plan yta. Den ornamentala tendensen i hans verk tilltog och han utvecklade en fin, närmast kalligrafisk linjeskrift i teckningen. Hans grafiska produktion är riklig. Hans mästerskap sträcker sig över ett halvt sekel och är jämte Picasso den konstnär som har betytt mest för utvecklingen av 1900-talets måleri.

Läs mer