29
1184015

STENBORD, Skåne, daterat 1864.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Skiva av grå kalksten märkt "B O S 1864 A M D". Underrede av målad furu. I sargen två lådor. Längd 196 bredd 78, höjd ca 79 cm.

Färgslitage, något maskstunget.

Proveniens

Tommarp, Östra Tommarps socken, Kristianstads län. Gården har ärvts inom samma släkt 1638-2019, enligt bifogat kopierat dokument. Skivan är märkt efter makarna Bengt Olsson (BOS) 1825-98 och Anna Månsdotter (AMD) 1827-1906, som 1864 lät grundligt renovera den fyralängade gården, varpå det finns en minnestavla med parets namn och årtalet 1864.