34
1196602

VITRINSKÅP, tillhört Kristina Nilsson (1843-1921), operasångerska, 1700- och 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris

Fanerat med mahogny. Skulpterad förgylld och bronserad dekor. Längd 68, bredd 30, höjd 102 cm.

Kompletterat.

Proveniens

Kristina Nilsson (1843-1921), operasångerska.

Tobias Norlind: Kristina Nilsson, Grevinna de Casa Miranda, Sångerskan och Konstnären, Stockholm, 1923, katalognumret avbildat sid. 273.