412
1165944

Johan Henrik Scheffel, tillskriven

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
(Sverige, 1690-1781)

Ung herre i ljusgrå justacorp

Duk 77,5 x 62 cm.

Proveniens

Friherre Hugo Rehbinders samling Stockholm, Sverige.
Bukowskis konsthandel, auktion 28-29 april 1913, kat nr 109. Avbildad i illustration från Rehbinders hem.
Versteghs samling, Sverige.
Trolle-Bondes samling, Trolleholm, Sverige.
Johan Möllers samling, Sverige.

Georg Göthe, "Ett svensk porträttgalleri samladt af Hugo Rehbinder", 1913.

Etikettmärkt á tergo: Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet 1981, nr SPA:1981-0118.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.