49
1198880

KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Gråmålade och bronserade. Snidade humlekvistar. Sitthöjd 43, höjd 90 resp 92 cm.

Proveniens

Konteramiral Gustaf af Klint (1858−1927), enligt pappersetiketter under sarger.