629
1183547

Károly Telepy

(Ungern, 1828-1906)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Károly Telepy
(Ungern, 1828-1906)

Berglandskap med två figurer i förgrunden

Signerad Telepy Karoly och daterad 1886. Olja på uppfodrad duk lagd på pannå 102 x 136 cm.

Proveniens

Tidigare i diplomaten Raoul Wallenbergs ägo,
därefter i arv via hans halvbror Guy von Dardel.