439
1275430

Marino Marini

(Italien, 1901-1980)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
330 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Marino Marini
(Italien, 1901-1980)

Cavallo

Signerad Marini och daterad 1949. Blandteknik på papp-pannå 32 x 23 cm. Registrerad hos Fondazione Marino Marini med nummer 827, certifikat medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Marino Marini föddes i Pistoia i Italien 1901 och har influerats starkt av sina toskanska rötter. Marini började sin konstnärliga karriär som målare och grafiker. Det tog honom lång tid att bli erkänd för sitt måleri eftersom hans internationella berömmelse som skulptör var mycket stor. I en intervju säger Marino Marini att hans behov av att måla är medfött och likaså den starka viljan att söka färger. Hans relation till och känsla för färg visar han briljant i sitt måleri. Marinis målningar och skulpturer är unika och skilda från varandra, men de behandlar i stor utsträckning samma centrala tema. En mytologisk värld fylld av akrobater, dansare, kvinnliga studier och ryttaren på sin häst. Marini fascinerades redan som barn av relationen mellan hästen och ryttaren, som också blev det dominerande motivvalet i hans konstnärskap.

Idag är Marino Marini framförallt känd för sina stiliserade hästmålningar och skulpturer. Marini ansåg att hästen representerade naturen med sin vitala energi.

I Marinis arbete samexisterar måleri, skulptur, grafik och porträtt i harmoni. Genom att skickligt förena det etruskiska uttrycket med det moderna får Marinis verk en tidlös aura.