32
1277799

DE VON FERSENSKA KONSOLBORDEN, ett par av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianska.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Skivor av marmor. Sarg med snidad dekor av stiliserade vinrankor. Längd 101, bredd 49, höjd 82 cm.

Proveniens

Familjen von Fersen,
Borden är beställda av Axel von Fersen d.ä. i samband med hans nyuppförande och inredande av huvudbyggnaden på Ljung (Östergötland). Borden upptas i hans bouppteckning 1796 på Ljung i Fru Grefvinnans Stora Förmak: ”2 st förgyllda bord med bruna marmorskifvor a 8 Rd --- 16”
Och i de följande bouppteckningarna:
Axel von Fersen d.y., 1810: "Grevinnans förmak, No 7, 2 Bordsfötter med bruna marmorskifvor... 10"
Fabian von Fersen, 1818: "Fru Grefvinnans Stora förmak, No 7, 2 st förgyllda Bordsfötter med bruna marmorskifvor …10"
Hans von Fersen, 1839: "Salongen No 7, 2 Pelarbord med förgyllda fötter och stenskifvor…10"
Troligen försålda i samband med von Fersen-Gyldenstolpska konkursauktionerna på 1800-talets mitt.
Därefter privat samling.