494
1178334

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
71 900 - 89 900 EUR
75 900 - 94 900 USD
Klubbat pris
760 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Sven Lamm"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1914. Akvarell 66,5 x 53,5 cm.

Proveniens

Ingenjör Carl Robert Lamms samlingar, Näsby slott (enligt Carl Robert Lamms liggare inköpt direkt av konstnären 20 januari 1915 för SEK 2000); därefter i arv till nuvarande ägare.

Baltiska utställningen, Malmö, 15 maj - 4 oktober 1914, kat nr 87; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 301; länsmuseet i Gävleborgs län, Gävle, "Carl Larssons Dora", september 1985; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, "Carl Robert Lamm -en storsamlare och hans tid", 1993, kat nr 17.

(red) Karin Levander, "Carl Larssons Dora. Historien om porträttet av den rödklädda damen", utställningskatalog, Länsmuseet i Gävleborgs län, 1985, avbildad helsida sid 21; Görel Cavalli-Björkman, "Carl Larsson. Porträttmålaren", 1987, omnämnd sid 137-138 samt avbildad sid 138; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogsupplementet under år 1914, sid 150 som nr 1548 ("Sven Lamm/Sven Olof Lamm/Porträtt av Sven Olof Lamm").

Kompositionen avbildar Sven Lamm (född 1908), Carl Robert och Dora Lamms näst yngste son. I familjen fanns, allt som allt, sex söner. De två äldsta finns med på det berömda porträttet "Porträtt av Fru Dora Lamm f. Upmark och hennes två äldsta söner" (olja på duk 161 x 200 cm, 1903, länsmuseet i Gävleborgs län, Gävle). Den yngste sonens, Lars Erik Lamm, porträtt målade Carl Larsson år 1917 (akvarell 65 x 52 cm, privat ägo).

Föreliggande porträtt är målat på Näsby slott, som var familjen Lamms bostad från år 1905. Carl Larsson har fångat lille Sven i profil där han står och ritar på ett papper vilket ligger på det praktfulla rokokobordet framför honom. Bordet tillhörde ursprungligen Lovisa Ulrika (drottning av Sverige 1751-1771) men kom under 1800-talet att införlivas i storsamlaren Christian Hammers samlingar. Hammers samlingar såldes på auktion genom firman Heberlé i Köln under åren 1892-1897 och Henryk Bukowski, grundaren av auktionsfirman Bukowskis, kom att spela en central roll i den dramatiska händelseutvecklingen genom att dels övervaka Hammers intressen på plats i Köln, men även genom att hjälpa svenska museer, såsom Nordiska museet och Nationalmuseum med inköp. Han representerade också svenska privatsamlare, som när han för Carl Robert Lamms räkning köpte in Lovisa Ulrikas bord 1893.

Bordet återkom till Bukowskis så pass sent som i december 2018 då det såldes på Important Winter Sale.

Konstnär