787
1320180

Jan de Bray (de Braij)

(Holland, 1626-1697)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Jan de Bray (de Braij)
(Holland, 1626-1697)

Merkurius och Aglauros

Signerad JD Bray och daterad 1658. Pannå 56 x 42 cm.

Proveniens

Siegfried Bendixen (1786-1864), Hamburg and London;
By whom sold, London, Christie's, 17 December 1836, lot 35, for £1-2s. to Elfred Blaker;
F.E. Lintz, The Hague;
By whom sold, Amsterdam, Frederik Muller & Cie., 27 April 1909, lot 76 (according to Hofstede de Groot, cited by Von Moltke under Literature);
Arthur Kay (1861-1939), London and Tregortha, Winton Drive, Glasgow;
Captain von Geyer, Vegeholm, Sweden, by 1938;
Thence by descent.

A. von Wurzbach, Niederländisches Künstler-Lexikon, vol. III, Leipzig 1911, s.. 38;
J.W. von Moltke, 'Jan de Bray', in Marburger Jahrbuch für Kunstwissenschaft, vol. 11/12, 1938-39, s. 469, kat nr 37;
J. Giltaij, Jan de Braij 1627/1628-1697. Schilder en Architect, Zwolle 2017, sidorna. 87-88 och 312, kat nr 13 och under kat nr T90, samt se s. 87.

Merkurius och Aglauros
Motivet som är hämtat från Ovidius Metamorfoser tjänade som en uppmaning att inte ge efter för avund. Berättelsen handlar om tre systrar som återvände från en festival som hölls till Minervas ära. Merkurius såg kvinnorna och följde efter då han omedelbart blev kär i Herse, den vackraste av dem. En annan av systrarna, Aglauros, förtärdes av avundsjuka och i scenen som avbildas här bönfaller hon Merkurius att inte komma in i sin systers kammare. Han rör henne strax med sin trollstav, och hon kommer att förvandlas till svart sten, vilket återspeglar hennes tankars natur.
Konstnären Jan de Bray och hans far Salomon gjorde färdiga målade kopior efter sina egna och andras målningar, ofta daterade på dagen, och Salomons andra söner Dirck och Joseph de Bray fortsatte familjens arbete och kopierade målningar av sin far och äldre bror. Joseph ritade en kopia efter den nuvarande målningen som nu finns i Rijksprentenkabinet i Amsterdam, som han signerade och daterade Josepho. 1658 2/6.1. Datumet den andra februari 1658 avslöjar att målningen, även daterad 1658, var färdig i början av februari samma år. Teckningen har också en påskrift med en exakt beskrivning av motivet.