786
1320944

Carl Johan Fahlcrantz

(Sverige, 1774-1861)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sverige, 1774-1861)

Solna kyrka och kyrkby

Duk 28 x 37 cm. Samtida förgylld ram med blyornament.

Samma typ av ram med förgylld blyornamentik återfinns på flera av Fahlcrantz målningar, jfr Bukowski Auktioner, auktion 562, våren 2011, kat nr 339. ”Fortunadalen”, signerad och daterad 1833. (Duk 27,5 x 37,5 cm).

Konstnär