Madeleine Pyk – en samling F769
21
1421046

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Vas, "Pom Pom", Nuutajärvi Notsjö, Finland sent 1960-tal.

Friblåst glasvas i violett glas med påklipp i blått, bärnstensfärgat, grönt och ljuslila, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Höjd 34 cm.

Jack Dawson, "Oiva Toikka Glass and Design", Werner Söderström Osakeyhtiö, Härmeenlinna, Finland 2007, jfr Pompom vaser, avbildade sid 60-61.

Formgivare