matta, "Bankrabatten grön", flossa, ca 441 x 300 cm, signerad AB MMF BN.
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1966.
Ställvis obetydligt slitage, smutsig, fläckar, ställvis blekt.